TA STRONA UŻYWA COOKIE Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Nie pokazuj więcej
Polski Deutsch
 Boże Młyny
.

Próba lapidarnego bilansu samej wystawy BM i GM

Nowatorska i ambitna metoda inwentaryzacji oraz integralnego opracowywania małej architektury sakralnej autorstwa ks. prof. Tadeusza Fitych podlega ochronie prawnej. Na przełomie roku 2009/2010 szereg placówek kulturalnych i samorządowych wyraziło wolę współpracy i kompleksowego opracowania w/w architektury według standardów "Bożych Młynów". Dotyczy to m. in. powiatów: jaworskiego, nowosolskiego i miasta Nowe Miasto nad Metują (w Czechach, w kraju hradeckim).

Na pierwszych 37 stacjach (ekspozycjach) wystawy BM i GM, i to w wyjątkowo krótkim czasie - w ciągu ok. 57 miesięcy - w Polsce, w Austrii i Niemczech obejrzało ją ponad 71. 724 osób. !!! Do chwili obecnej wystawa BM miała 42 stacje w: Polsce, Austrii i w Niemczech i ponad 120 tys. odwiedzin (w tym ok. 2,5 tys. Niemców, Austriaków i Czechów). Do najważniejszych miejsc ekspozycji BM i GM należy zaliczyć m.in. Pijalnię wód mineralnych w Kudowie Zdroju, w Międzynarodowym Ośrodku „Krzyżowa” (k/ Świdnicy) dla Porozumienia Europejskiego, czy chociażby w barokowym Pałacu Łomnica; a spośród placówek kultury: w bibliotekach, domach kultury i w instytucjach muzealnych: w jedynym w Polsce Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz w takich miejskich muzeach, jak m.in. w: Świdnicy, Kamiennej Górze, Jeleniej Górze, Nowej Soli, Lubiniu; w Skansenie Kultury Ludowej w Zielonej Górze – Ochli, a z obiektów kościelnych m.in. w katedrze świdnickiej, Krzeszowie, Strzegomiu, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śl., za granicą w najstarszym - zachowanym w Europie - kapitularzu cysterskiego opactwa Zwettl (eryg. W 1138 r., w Dolnej Austrii).

Po niespełna dwóch latach, dokładnie 2011 r., wystawa BM została wyróżniona przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (tzn. zaliczono ją do 20-tu najbardziej reprezentatywnych projektów spośród 10 tys. zrealizowanych w okresie ostatniego 20-lecia i zaprezentowano w okolicznościowym dwujęzycznym katalogu; więcej na witrynie BM).

Stan faktyczny:
Od 20 czerwca 2014 r. do chwili obecnej autorska wystawa ks. prof. Tadeusza Fitycha „Boże Młyny” (w wersji na drewnianych stojących ramach) – jak wyraz darowizny - jest prezentowana w salach ekspozycyjnych Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Jest ono położone w dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej (w odległości ok. 7,5 km od centrum miasta i Zdroju) i co roku ma kilkanaście tysięcy odwiedzin.

© 2009 - 2021 www.boze-mlyny.eu       Design: WebArt4U
 
0.00169491